Türkiye Sigorta’nın iş süreçlerini otomatiğe bağlayarak verimliliğini 10 kata kadar artırdık!

04.01.2024 - 5 Dakika
Türk sigorta sektörünün lideri Türkiye Sigorta, rutin ve tekrarlayan operasyonel işleri azaltmayı amaçlayarak dijital iş gücü alanında sunduğumuz Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) teknolojisini tercih etti. Dünyada lider iş ortağımız UiPath ile sunduğumuz hizmetle Türkiye Sigorta’nın satıştan üretime, tazminat ve hasar ödemelerinden satış sonrası hizmetlere kadar 1000’in üzerindeki iş süreçlerinde önceliklendime yaparak, kritik olanların hızlı ve hatasız gerçekleşmesini sağladık.

Uzmanlığımız ve iş ortaklarımızın yetkinlikleriyle en iyi ürün ve hizmetlerle müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuklarına destek oluyoruz.

Dijital dönüşüm deyince ilk akla gelen uygulamalardan biri olan RPA teknolojisi, tüm sektörlerde hızla yaygınlaşıyor. Finanstan perakendeye, lojistikten e-ticarete, bankacılıktan sigortacılığa kadar birçok sektörde tercih edilen RPA; şirketlere tekrarlayan işleri daha hızlı yapma, verimlilik artışı, kalite artışı, güçlü pazar pozisyonu, yüksek müşteri memnuniyeti gibi fırsatlar sunuyor. İş dünyasında önemli bir dönüşüm sağlayan RPA teknolojisi doğru bir şekilde uygulandığında, tekrarlayan, manuel ve rutin işleri otomatiğe bağlayarak çalışanların inovasyona daha fazla vakit ayırabilmelerini ve stratejik işlere odaklanmalarını sağlıyor.

Türkiye Sigorta, Robotik Süreç Otomasyonuna (RPA) neden ihtiyaç duydu?

Kamu sigorta ve emeklilik şirketleri, 2020 yılında Türkiye Varlık Fonu çatısı altında birleştirilerek Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik olarak faaliyet göstermeye başladı. Sigortacılık ve bireysel emeklilik alanında planlanan reformlara ivme kazandırılması amacıyla yürütülen bu süreçle birlikte Türkiye´den bölgesel bir sigorta lideri oluşturulmasına da katkı sağlanmak hedeflendi.
6 farklı şirketin tek çatı altında birleşmesiyle benzer iş süreçlerinin ortaklaşması ve dijitalleşmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Türkiye Sigorta bu süreçte düzenlediği çalıştaylar ile satış, muhasebe, satış sonrası hizmetler, tahsilat, tazminat, hasar gibi birçok departmanın iş süreçlerini analiz ederek ihtiyaçlarını dinledi. Kuralları ve işlem sırası belli, çok tekrarlı, rutin ve manuel operasyonların hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak en uygun çözümün RPA teknolojisi olduğuna karar verdi. Böylece çalışanların operasyon yükünü azaltarak zamanlarını stratejik açıdan daha önemli işlere ayırmalarını hedefledi. Çıkardığımız yol haritası ile kısa sürede etkili sonuçlar almaya başladı. Sürecin en başında RPA’ya karşı mesafeli olan çalışanların, şirket içindeki RPA uygulamalarının artmasıyla birlikte bu teknolojiden daha fazla faydalanmak istedikleri bir yolculuğa imza attık.
%50
İşlem süresini yarıya indirdi, operasyonlarını hızlandırdı
x10
Verimliliğini 10 kata kadar artırdı
7/24
İşlemlerini 7/24 kesintisiz gerçekleştirdi

İşlem süresi yarıya indi, verimlilik 10 kat arttı!

Şirketin dijital dönüşüm stratejisine de uygun bir şekilde, RPA uygulamalarına hangi süreçleri otomatiğe bağlayarak başlayacağına müşteri merkezli bir yaklaşımla karar vererek iş süreçlerini önceliklendiren Türkiye Sigorta; iş süreçlerini hızlandırarak hem verimliliğini hem de müşteri memnuniyetini artırdı. Çeşitli uygulama, içerik ve eylemlerde tıpkı gerçek çalışanlar gibi görevleri yerine getiren dijital asistanlar ile Türkiye Sigorta’nın hasar, tazminat ve finans departmanlarına hatasız ve verimli bir iş gücüyle zaman tasarrufu sağladık. Hem talep frekansı hem de çözüm sürecindeki adımları yüksek olan hasar sürecinde, RPA teknolojisi hayata geçirildikten sonra örnek süreçlerden birinde Tükiye Sigorta, işlem süresini 8 dakikadan 3,5 dakikaya düşürdü. Yine farklı bir iş akışında, 1 çalışanın ayda 2.000 kez tekrarladığı bir işlem hacminde 2 kat artış olmasına rağmen, sürecin RPA ile devam ediyor olması herhangi bir akışı aksatmadı. RPA’nın 7/24 çalışabiliyor olması, bazı örnek süreçlerde Türkiye Sigorta’ya 10 kata kadar performans artışı sağladı.

“RPA yatırımlarımızı karlılık ve müşteri memnuniyeti odağında artırmayı planlıyoruz.”

Şirketimizin sürekli gelişen yeni teknolojilere adaptasyon konusundaki kararlılığı, geleceğe yönelik hedeflerimizi belirlememizde önemli bir faktör. Dijitalleşme yolculuğumuzda yenilikçi yaklaşımlar benimseyerek hem operasyonel mükemmelliği hem de verimliliğimizi artırmayı önemsiyoruz. Robotik Süreç Otomasyonu da bu noktada şirketimizin dijitalleşme stratejilerine mükemmel bir uyum sağlıyor. RPA ile sadece yeni teknolojileri iş süreçlerimize entegre etmekle kalmıyor, aynı zamanda çalışma arkadaşlarımızın manuel operasyonlarını azaltarak katma değerli işlere odaklanmaları için de fırsat yaratıyoruz. Bu stratejik uyumu, iş akışlarımızı optimize etmek, verimliliğimizi artırmak ve rekabet avantajı elde etmek adına oldukça önemli buluyoruz. Gelecek dönemde ise kârlılık ve müşteri memnuniyeti odaklı hedeflerimiz doğrultusunda RPA'nın sağladığı avantajlardan daha fazla yararlanmayı ve bu alandaki yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. SabancıDx ile olan iş birliğimizin, şirketimizi stratejik hedeflerine ulaşması konusunda ileriye taşıyacağına inanıyoruz.
Türkiye Sigorta
Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik; 44 Bölge Müdürlüğü, 3.800’den fazla acente, 5.000’e yakın banka şubesi, 3.000’den fazla uzman kadrosu ve güçlü teknolojik alt yapısıyla Türk sigorta sektörünün lideri konumundadır. Bireylere, kurumlara ve ülkemizin stratejik varlıklarına sağladığı sigorta çözümleriyle hayatın her alanında, “Güvene ihtiyaç olan her anda; Türkiye Sigorta” misyonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye Sigorta, hayat dışı sigortacılık alanında yangın ve doğal afetlerden kaskoya, kaza sigortalarından sağlık sigortalarına kadar geniş ürün portföyüyle; Türkiye Hayat Emeklilik olarak ise BES başta olmak üzere hem bireysel hem de grup hayat sigortaları alanında ürün ve hizmetleriyle 14 milyon müşteriye hizmet sunmaktadır.

Sizin için buradayız.

Kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Yukarıdaki İletişim Formu vasıtasıyla iş başvurusunda bulunarak özgeçmişinizi iletmeniz halinde talepleriniz dikkate alınmayarak özgeçmişiniz imha edilecektir. İş başvurularınız için web sitemizin Hakkımızda kısmında belirtmiş olduğumuz iletişim adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.